ده چیزی که یک برنامه نویس تازه کار باید بداند!

۱-دوست داشته شدن آسان است:

در زمان ورود به شغل جدید همین که لباس مرتب بپوشید،سر وقت حاضر شوید،به بقیه لبخند بزنید قطعا باقی همکارانتان دوستتان خواهند داشت.

۲-مورد احترام قرار گرفتن سخت است:

هر مدتی که تجربه کاری دارید به محض ورود به کار جدید قطعا کسی برای دانش شما احترام خاصی قائل نخواهد بود.به عبارتی از همان ابتدا انتظار نداشته باشید که به تمام حرفهای شما گوش داده شود و یا اگر تغییری را پیشنهاد می دهید آن را عملی کنند.برای مورد احترام قرار گرفتن بایستی به صورت موثر،پایدار و روی نظم مشخص کار کنید،کارها را تمام کنید و خروجی ارائه دهید.تمام کننده بودن در کار برنامه نویسی بسیار مهم و ارزشمند است.

۳-هر چیزی که در دانشگاه یاد گرفته اید بدون استفاده به نظر می رسد:

در شش ماه ابتدایی کار بیشتر از تمام دوران دانشگاه یاد خواهید گرفت.این بدان معنا نیست که چیزهایی که یاد گرفته اید به کارتان نمی آید ولی در ابتدای کار به این فکر نکنید که هر چیزی را که یاد گرفته اید بخواهید در کار استفاده کنید.همچنین سعی کنید در رزومه خود بلند پروازی نکنید و واقعا چیزی هایی را که بلد هستید بنوسید.اکثر شرکت ها یک دوره آزمایشی دارند و در آن دوره معمولا می کنند هر چه در رزومه نوشته اید را از شما بخواهند.بنابراین سعی کنید صادقانه روزمه بنویسید.

۴-یادگیری را متوقف نکنید:

کار برنامه نویسی را با یک ذهنیت شروع کنید:من چیزهای زیادی نمی دانم ولی همه آنها را یاد خواهم گرفت.در شروع کار قطعا همه افرادی که در شرکت حضور دارند بیشتر از شما می دانند.این نباید باعث نا امیدی شما شود برعکس باید این موضوع را فرصت بدانید.مطمئن باشید در یک محیط کار حرفه ای با سوال کردن از باقی همکاران می توانید دانش زیادی کسب کنید.سعی کنید نحوه کار آنها را مشاهده کنید.به چه صورت با کیبورد کار می کنند.به چه صورت با کلید های میانبر کار می کنند.همه اینها به شما دید می دهد که در آینده حرفه ای تر کار کنید.سعی کنید زبان برنامه نویسی جدیدی یاد بگیرید همچنین سیستم عامل جدید را تست کنید.کار برنامه نوسیی نیاز به مطالعه دائمی دارد.

۵-در انتخاب IDE دقت کنید:

اگر می خواهید حرفه ای تر و دقیق تر کار کنید در ابتدای کار زیاد به فکر ابزارهای کمکی نباشید سعی کنید از یک IDE ساده تر استفاده کنید تا مجبور شوید خودتان اکثر کارها را در کد نویسی انجام دهید این کار باعث می شود روند کار را بیشتر درک کنید مثلا فرایند کامپایل کردن یک کد به چه صورت است.اگر از IDE هایی استفاده کنید که همه کار را خودشان انجام می دهند درک زیادی نسبت به خیلی از فرایند ها بدست نمی آورید.

۶-برای کسی مهم نیست که در چه دانشگاهی درس خوانده اید:

اگر کسی از شما در رابطه با دانشگاهی که در آن درس خوانده اید سوال کرد،نگران نباشید.کسی شما را قضاوت نخواهد کرد.خوب بودن در کار برنامه نویسی هیچ ربطی به دانشگاهی که در آن درس خوانده اید ندارد حتی ممکن است در رشته ای متفاوت درس خوانده باشید ولی برنامه نویس خوبی هم باشید.

۷-در ابتدای کار به راحتی سکوت کنید!

شما که وارد شغل جدید می شوید و تجربه ای در آن کار ندارید به احتمال زیاد حرفی هم برای گفتن ندارید.مشکلی نیست سکوت کنید.اگر حتی در جمع ها راه داده نمی شوید مشکلی ندارد.ساختن رابطه زمان می برد پس با سکوت شروع کنید.

۸-نگران افرادی نباشید که از ابتدا با شما مشکل دارند:

ابتدای کار ممکن است با افرادی برخورد کنید که به صورت پیش فرض شما را دوست ندارند و حتی از شما بدشان می آید.نگران نباشید.سعی نکنید آنها را تغییر دهید فقط سعی کنید راهی برای کار کردن با آنها پیدا کنید.این بهترین راه است.طبق تجربه به مرور زمان این افراد حتی به بهترین پشتیبانهای شما تبدیل خواهند شد.

۹-از حاشیه ها دوری کنید:

لازم نیست درگیر این موضوع شوید که چه کسی با چه کسی دوست هست و یا چه کسی پسر خاله مدیر عامل است.فقط به فکر این باشید که به بهترین شکل ممکن و سر وقت کارتان را تحویل دهید.مطمئن باشید هر چیزی که نیاز باشد بدانید به موقع خواهید فهمید.

۱۰-شما نمی توانید وارد سیاسی کاری ها نشوید:

در ابتدای کار اصلا به فکر بازیهای سیاسی که در شرکت است نباشید.ولی به صورت یک اصل بدانید که هر چه مسئولیت شما سنگین تر شود سیاست بازی هم زیادتر می شود.می توانید بگویید که سیاسی کاری نمی کنم ولی این کار عواقب خودش را دارد.ولی در آغار کار فقط روی یک چیز تمرکز کنید:کار را سر وقت و به صورت کامل تحویل دهید.

این نوشته در عمومی ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.