کسب و کار خود را بر پایه یک راز بنا کنید

انحصار یکی از مهمترین موضوعاتی بوده که من روی آن تاکید فراوان داشته ام.انحصار یعنی متمایز بودن و متمایز بودن هم به موفقیت می انجامد(البته نه همیشه).پیتر ثیل روی این موضوع تاکید دارد که در دنیایی که ما در  آن زندگی می کنیم بیشتر مسائل ساده حل شده اند و آن چه باقی مانده یا چیزهای خیلی بدیهی هست که همه می دانند و نیازی به کشف و شناسایی آن ها نیست یا چیزهایی هست که دستیابی به آن ها را خیلی سخت و یا حتی غیر ممکن می کند.

برای اینکه بتوانیم یک کسب و کار متمایز راه اندازی کنیم باید به دنبال رازهایی باشیم که قابل دستیابی هستند.البته موانعی وجود دارد که انسانها را تشویق می کند که به دنبال آن هانرفته و به یک زندگی یکنواخت روی بیاورند.

  • حرکت تدریجی در مسیر زندگی
  • فراری بودن از ریسک
  • روزمرگی و دلبستن به وضعیت موجود
  • سوگیری ذهنی به سمت فکر ها و ایده های قبلی

اگر بتوانیم از این موانع فاصله بگیریم تازه باید شروع به جستجو برای رازهای کشف نشده کنیم.این کار هم سخت است و هم زمانبر.هنر یک کارآفرین شناخت رازها  و تفکیک آن ها به دو بخش دست یافتنی و دست نیافتنی است.

برای جستجو می توانیم از طبیعت شروع کنیم.در این صورت باید به اعماق آن رفته و آن را مطالعه کنیم.همچنین می توانیم از انسانها شروع کنیم.

در کل برای شروع یک کسب و کار و تبدیل آن به انحصار دو سوال مهم پیش رو داریم:

  1. چه رازهایی در طبیعت وجود دارد که ما هنوز به آن دست پیدا نکرده ایم؟
  2. چه رازهایی درمردم وجود دارد که ما هنوز نمی دانیم؟

کاری به حال حاضر کشورمان ندارم که راه چین را پیش گرفته ایم و شروع کرده ایم به کپی کردن محصولات سیلیکون ولی و با خود فکر می کنیم در حال تحول اساسی در دنیا هستیم.فقط چیزی که ذهنم را مشغول کرده این است که اکثر استارت آپ هایی که در حال حاضر در ایران وجود دارند اگر تحریم ها حذف شوند و وارد رقابت با صاحبان اصلی ایده شوند چه بلایی بر سرشان می آید؟

قصدم توهین به استارت آپ های داخل کشور نیست.ولی واقعاً نمی توانم خیلی از آنها را پایدار بدانم هر چند که ذر حال حاضر ثبات دارند.با کپی کردن ایده های موجود در کوتاه مدت به سود دست پیدا می کنیم ولی در بلند مدت همیشه باید ترس از بازار رقابتی را در وجودمان داشته باشیم.

ایده کسب و کار ما هر چه که باشد اگر واقعاً بخواهیم به یک سوال اساسی جواب بدهیم باید به دنبال پیدا کردن و حل یک راز باشیم.آن سوال چیزی نیست جز:

آیا کسب و کار من برای یک دهه بعد زنده می ماند یا خیر؟

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *