چه چیزهایی استعداد نیستند

پیش تر درباره لزوم استعداد یابی افراد قبل از استخدام نوشتم.در آن مطلب گفتم شغل استعداد نیست.میخواهم این موضوع را کمی جزئی تر باز کنم.البته اگر یک هدف از نوشتن این مطلب داشته باشم این است که خواننده این مطلب را ترغیب کنم دوره  استعداد یابی متمم را شروع کند.

یکی از جملاتی که من از مادر پدرها به صورت مکرر می شونم این هست که فرزند من استعداد یک درس خاص و یا یک شغل خاص را دارد.مثلا فرزند من استعداد پزشکی دارد و یا فرزند من استعداد مهندسی دارد.این به این خاطر هست که اکثر ما اصولاً درک خاصی از استعداد نداریم و نمی دانیم استعداد را به چه چیز هایی نسبت دهیم.

ما در حالت عادی فرزندان خودمان را پروش می دهیم که نمره کسب کنند و نمره بیاورند و تا به آنها مثل مدال های سر طاقچه افتخار کنیم.اکثر ما شروع به فشار آوردن به فرزندانمان می کنیم که دروس و رشته هایی که ما یک زمانی آرزو داشتیم آن ها را دنبال کنیم و بنا به هر دلیلی نتوانستیم را دنبال کنند.بنابراین خیلی از مواقع موفق شدن فرزندمان در درسی به این معنی نیست که فرزند ما در آن درس استعداد داشته.

اینکه مقوله استعداد یابی انقدر برایم ارزش پیدا کرده این هست که بسیاری از ما روزهایمان را به سختی شب می کنیم.در فعالیت هایی که دوست نداریم به سختی تلاش می کنیم و بدون اینکه استعداد های واقعی خودمان را کشف کرده باشیم به دنبال کارهایی می رویم که سر سوزنی در آن استعداد نداریم.

محمد رضا شعبانعلی استاد عزیزم دو نکته را در استعدادیابی مهم می داند:

  1. تعریف و شناخت استعداد
  2. جرات تکیه دادن به استعداد ها

در رابطه با تعریف استعداد در مطالب قبلی درباره اش حرف زدم:

استعداد باعث می شود که یک نفر با صرف هزینه و انرژی کمتری از باقی افراد ، بتواند کاری را به سرانجام برساند

جرات تکیه دادن به استعدادها هم از آن مطالبی هست،مثل جرات رفتن به دنبال کاری که به آن علاقه داریم.یعنی اگر فهمیدم استعداد در زمینه ای دارم بتوانم به دنبال آن بروم و آن را پرورش بدهم.

حال برگردیم سره بحث اصلی.چه چیزهایی استعداد نیستند؟

شغل استعداد نیست.هیچ کس در پزشکی استعداد ندارد.هیچ کس در آتش نشانی هم استعداد ندارد.جمعی از استعداد ها می توانند ما را در شغلمان موفق تر و متمایز تر از باقی افراد کنند.

درس استعداد نیست.من نمی توانم بگویم استعداد درس علوم دارم.نمی توانم بگویم استعداد درس آمادگی دفاعی دارم.به زور در سر فرزندانمان نکنیم تو استعداد ریاضیت خوب است.

مهارت استعداد نیست.شاید اگر استعداد داشته باشم بتوانم در کاری مرتبط مهارت هم بدست بیاورم ولی صرفاً اینطور نیست.در ضمن اگر در کاری مهارت داشته باشم نیز نمی توانم به صورت قطعی بگویم که در آن زمینه استعداد دارم.

استعداد حفظ کردنی و فهمیدنی وجود ندارد.

شخصیت هم استعداد نیست.

همانطور که خواندید خیلی از پیش فرض های ما در رابطه با استعداد با واقعیت فرق می کند.بهتر است به جای اینکه به غلط شروع به استعداد یابی در خودمان یا در فرزندان و یا همکارانمان کنیم کمی علمی تر و جدی تر به موضوع نگاه کنیم و به افراد اجازه بدهیم استعداد های خود را پرورش بدهند و از آنها استفاده کنند تا بتوانندخیلی سریعتر رشد کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *