قبل از تولد سری به قبرستان بزنیم

یکی از کتابهایی که سال گذشته خواندم کتاب هنر شفاف اندیشیدن نوشته رولف دوبلی و ترجمه عادل فردوسی‌پور بود.این کتاب را بیشتر به خاطر اسم عادل فردوسی پور خریدم.به نظرم عادل فردوسی پور جز کسانی هست که به دنبال عشق خود(فوتبال) رفته و توانسته در آن تاثیر گذار باشد.هنر شفاف اندیشیدن درباره ۹۹ خطای رایجی هست که انسانها با آن ها مواجه می شوند.

اولین خطایی که در این کتاب بررسی می شود ،خطای بقا است.کل مفهوم آن یعنی انسان ها درصد موفقیت خود را بیشتر از چیزی که هست تخمین می زنند.این خطا به شکل باور نکردنی در فرهنگ کسب و کار امروزه ایران دیده می شود.

اولین استارت آپی که شروع کردم با این خطا رو برو شدم.فکر می کردم می توانم موفق ترین استارت آپ ایران را توسعه دهم.شروع به رویا پروری درباره چگونگی تقسیم سهام نیز در بازار بورس کردم.ولی در شش ماه کاملاً نابود شدم.

وقتی کتاب را می خواندم این اشتباه از این جهت مورد توجهم قرار گرفت که خیلی زیاد تکرار می شود.معمولاً ما شانس خودمان را بالا در نظر می گیریم به این خاطر که فقط گزینه هایی را میبینیم که به موفقیت رسیده اند.خیلی از گزینه ها دیده نمی شوند به خاطر اینکه وجود ندارند و نابود شده اند.

ما معمولاً در شروع هر کاری خودمان را با بهترین های آن صنعت قیاس می کنیم.خارج از اینکه این قیاس خوب است یا نه،ما فراموش می کنیم نقاط ضعف و قوت کسب و کارهایی که در آن صنعت شکست خورده اند را نیز مورد بررسی قرار بدهیم و از آن ها نیز استفاده کنیم.به همین خاطر شروع به تقلید کور کورانه از موفقان بازار می کنیم.این درواقع این موضوع همان خطای نجات یافتگان است.

راستش پیدا کردن نمونه های شکست خورده ، کار جالبی برای هیچ کس نیست و کسی دوست ندارد در قبرستان آن ها قدم بگذارد ولی این را باید در نظر گرفت که صدها کمپانی به قصد گوگل و فیسبوک شدن شروع به کار کردند ولی سرنوشت آن ها اصلاً مثل فیسبوک و گوگل نشد و حتی نامی از آن ها هم باقی نماند از این رو بهتر است در اول شروع یک کسب کار به جای اینکه در رویای صفرهای حسابمان خوابمان ببرد شروع به بررسی شکست ها و عوامل تاثیر گذار در آن ها کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *